VII Wiza

czyli rzecz o amerykańskiej biurokracji...Cieszysz się, bo to ostatnia formalna procedura przed Tobą? Muszę jednak sprowadzić na ziemię, wcale łatwo nie będzie. Uzbrój się w pokłady cierpliwości i zarezerwuj trochę czasu.

Proces starania się o wizę, zaczyna z momentem akceptacji Twojej osoby przez rodzinę goszczącą. Jednak to jeszcze nie etap na którym Twoja osoba jest niezbędna. Agencja amerykańska dopełni wszystkich procedur związanych z dokumentami(m.in.nrSEVIS) i w niedługim czasie dostaniesz na adres, który podałeś do korespondencji, wszystkie niezbędne dokumenty.
Otrzymasz również wiadomość od polskiej agencji z informacją o procedurze wizyjnej.

Otrzymałeś wszystkie niezbędne dokumenty?
więc zaczyna się horror zapowiadany na początku! (spokojnie nie będzie tak źle, spróbuje poprowadzić Cię krok po kroku:)
Przystępujesz do wypełniania >>>Wniosek DS160
Przygotuj:
-dokumenty które otrzymasz od agencji
-zdjęcie w formie elektronicznej do wizy format 5cmx5cm nie starsze niż 6miesięcy!(więcej inf na >>>Stronie Ambasady jak również masz możliwość >>>system do elektronicznego dopasowania zdjęcia
-paszport i dowód osobisty

Poniżej mała ściągawka POMOC! która na pewno ułatwi i zapewne zaoszczędzi stresu związanego z wypełnianiem wniosku:). Pamiętaj jednak o sprawdzeniu WSZYSTKICH numerów(zwłaszcza nr programu) z dokumentami które otrzymasz z agencji, gdyż mogą różnić się między poszczególnymi agencjami.


UWAGA! W trakcie wypełniania, Pamiętaj! żeby co jakiś czas zapisać wniosek!(gdyż przez przypadek może zostać skasowany...także zostaniesz zmuszony cały proces powtórzyć od początku!

Udało się? GRATULUJE!
Teraz najmniej przyjemna procedura OPŁATY
Koszt 160$ płatne w złotych polskich, wg kursu dolara
Wybierasz ilość wiz, za które chcesz zapłacić (J1)
Automatycznie zostaniesz przekierowany na stronę, na której po uprzednim wpisaniu nr paszportu, będziesz mógł dokonać przelewu ze swojego konta bankowego.
UWAGA!
Często w systemie dochodzi do różnych błędów, także kiedy opłacicie wizę możliwe, że na koncie nic się nie pojawi, tzn. ani wydanie dyspozycji przelewu, ani rezerwacji środków, pomijając, że również brak potwierdzenia przelewu, który zawiera numer, niezbędny w dalszym procesie umawiania się na spotkanie z konsulem. Także pod żadnym pozorem nie podejmujcie próby zlecenia przelewu drugi raz! 
Poczekaj! System działa z opóźnieniem, dlatego warto poczekać 1dzień, bądź 2 w przypadku weekendu.

Wypełniony Wniosek? Wiza opłacona? Posiadacie nr zlecenia(tytuł przelewu/operacji)?
>>>Utwórz konto tutaj zostaniesz poproszony o podstawowe dane i odpowiedź na kilka pytań tak/nie, w celu weryfikacji, czy nie jesteś potencjalnym terrorystą (gdy nim jednak jesteś, w żadnym przypadku nie przyznawaj się;)
Po uprzednim zalogowaniu, możesz przystąpić do umówienia się na rozmowę z konsulem, online przez panel po uprzednim utworzeniu konta, bądź telefonicznie (+48 22 3071361 od 8:00 do 20:00. Biuro obsługi klienta jest nieczynne w soboty, niedziele, 25 grudnia i 1 stycznia.) Przygotuj się jednak, że przy słuchawce trochę poczekasz:)
Masz do dyspozycji dwa miasta w których odbywają się rozmowy z konsulami Ambasada w Warszawie (ul. Piękna 12 ) >>>Jak dojechać? bądź w Krakowie (ul. Stolarska 9)
Terminów jest masa, jak również dostępnych godzin. Także spotkania, jeśli termin będzie odpowiadał, możesz spodziewać się już następnego dnia:)

GRATULACJE! dobrnąłeś do Końca:)
Wyczekujesz na spotkanie? 
PAMIĘTAJ o niezbędnych dokumentach. Przygotuj sobie najlepiej już teraz wszystko.
*Paszport
*Dokumenty z agencji
*Referencje(obowiązkowe w przypadku dzieci poniżej 2rż., jednak radziłabym zabrać ze sobą w przypadku dzieci starszych, ażeby uniknąć dociekliwych pytań konsula)
*dokument potwierdzający, że jesteście studentami, bądź pracownikami(wszystko zależne od tego co zawarliście w aplikacji czym aktualnie się zajmujecie. Bezrobotny oczywiście nie ma potrzeby dostarczenia żadnego dokumentu)
*wydrukowany formularz DS160

Dzień SPOTKANIA! (przydatne uwagi)
*nie ważne jaką godzinę ustaliłaś, nie ma żadnej kolejki. Więc jeśli będziesz i 2h wcześniej, po prostu wcześniej wejdziesz:)
*NIE zabieraj DUŻEJ torebki ze sobą, gdyż niestety Pan ochroniarz nie wpuści, tym samym proponując udanie się do biura wizyjnego, po drugiej stronie ulicy, gdzie koszt pozostawienia torebki to 10-20zł:)))
*wyłącz telefon przed wejściem
*czytaj napisy na drzwiach (wejście)(wyjście) gdyż w napływie euforii związanej z uzyskaniem wizy mogą się niestety pomylić;)))

KROK PO KROKU czyli co się dzieje w środku:)
-wchodzisz przez drzwi, gdzie zostawiasz wyłączony tel.(dostajesz numerek), wszystkie kurtki, szaliki, zegarki, biżuterię,dokumenty zostają sprawdzone jak na odprawie celnej.Twoje zadanie na tym etapie to przejść i nie zapiszczeć;)
-czekasz w przeszklonym przedsionku, aż przez głośnik zaproszony zostajesz, razem z innymi ludźmi do środka
-tutaj proszony jesteś o pokazanie dokumentów, na paszport zostaje naklejony kod kreskowy z numerem aplikacyjnym
-pan/pani prowadzi Was na dół, po czym tłumaczy całej grupie, że zaraz każdy po kolei, będzie musiał podejść do okienka w celu rejestracji na spotkanie. Tam będzie poproszony o odciski palców(wszystko piktogramowo przedstawione jak małym dzieciom)
-w okienku zostajecie poproszeni o udzielenie informacji w jakim celu staracie się o wizę. Tam otrzymujecie papierową broszurę informacyjną odnośnie Waszych praw i obowiązków. Skanujecie Paluszki, otrzymujecie numerek jak na poczcie, czekacie na spotkanie, po drugiej stronie sali.
-obserwujecie mijające numerki w kolejce, aż dostrzegacie swój, podchodzicie do okienka:)

ROZMOWA Z KONSULEM:
mimo, że na Wasze Dzień Dobry  po drugiej stronie usłyszycie dzień dobry z egzotycznym "ń" na końcu... nie cieszcie się;) będą to niestety ostatnie słowa usłyszane w języku polskim:))) Cała rozmowa w języku ang. ale bez obawy, wszystko tak przewidywalne, że aż niemożliwe:))))
-gdzie jedziesz, jakimi dziećmi będziesz się zajmować, jakie masz doświadczenie wcześniejsze, czym zajmują się rodzice tych dzieci, czym Ty się zajmujesz, czy pracodawca może zabrać Wam paszport(NIE), jaki jest numer alarmowy w usa(911), jakie są Wasze plany na przyszłość...(możliwe, że nie zostaną zadane wszystkie pyt., ale inne nie powinny paść)  to wszystko:)
Konsul informuje Was, że za kilka dni otrzymacie informacje o odebraniu wizy, w miejscu które uprzednio ustaliliście(przy umawianiu na spotkanie wizyjne)

GOOD LUCK!:)
Mam nadzieję, że Wszystkie wątpliwości wyjaśniłam:) 
Jeśli masz jakieś pytanie zapraszam do pozostawienia wiadomości w komentarzu?
...a osoby, które są szczęśliwymi posiadaczami wizy może coś dorzucą?:)))
Czy spotkaliście się z jakimś problemem, na etapie procedury wizyjnej?

11 komentarzy:

 1. Mam nadzieję że niedługo przyda mi się ten post ahahaah! :3! Już się nie mogę doczekać aż będę miała wizę i dołączę do Cb w usa :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wow jaki fajny blog :) w wolnym czasie przeczytam sobie cały bo już widzę wiele ciekawych i przydatnych informacji :) A co do zdjęć to racja, większość robiona z kamerki lub telefonu więc jakością nie grzeszą, postaram się coś pozmieniać, ulepszyć później :)

  OdpowiedzUsuń
 3. jeszcze 375 dni? Bożesz ty mój... No tak, trzeba w życiu na coś czekać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. do końca:))) czyli zaczynam już w najbliższy poniedziałek;)))

   Usuń
 4. okej, dzięki wielkie, że do mnie napisałaś. Jak tylko skończysz pisać te dwanaście kroków to proszę odezwij się i wrzucę to do zakładki polecanych postów. Najlepiej by było, jakbyś każde z nich tak samo otagowała, żeby było łatwiej znaleźć :) I te posty są naprawdę genialne! Sama mam zamiar wybrać się do USA za jakiś czas i na pewno mi się przydadzą :)

  A jeszcze mała prośba o wrzucenie banera. Wszystko co i jak wytłumaczone jest w zakładce "jak dołączyć" na tym blogu - http://blogi-au-pair.blogspot.co.uk/

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzieki za ten post :) Z pewnoscia do niego wroce przy wypełnianiu wniosku o wize :) Buziaki !

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak to teraz jest czy kurier juz nie przywozi wizy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak kurier, ale do regionalnego magazynu, który wybierasz podczas umawiania się na spotkanie... gdy wiza już jest do odebrania (zwykle 3-4dni) dostajesz info na tel, że możesz odebrać... mi odbierał tata z upoważnieniem, więc bez problemu... Pozdrawiam:)

   Usuń
 7. A czy nie zapiszczy klamerka u buta lub zapięcie biustonosza? Czy kolczyki trzeba zdjąć( mam je na zdjęciu)?

  OdpowiedzUsuń
 8. prosze, moglabys napisac jak dlugo czeka sie na ta wize? zalozmy ze w krakowie bym sie o nia ubiegala
  czy trzeba zostawic tam swoj paszport? Jesli tak to przychodzi on z wiza? slyszalam ze nie mozna otworzyc tej koperty z wiza i paszportem... wiec jak paszport jest w srodku i nie moge go miec?
  Blagam o odpowiedz szybka :)

  OdpowiedzUsuń